Tilmeldte øl til Sjællandsmesterskaberne i Håndbryg 2015

Her er en liste over de øl der indtil videre er tilmeldt og accepteret til at deltage ved SM i 2015, d. 7. november 2015, på Haslev Bibliotek, Jernbanegade 62, 4690 Haslev:

Der er nu 19 håndbryggere tilmeldt, og dermed 0 plads(er) tilbage.

Tilmeldt i kategorien Under 6% ABV

Deltager Nr.ØlnavnØlstilABVHåndbryggerFra
08E034 Anthracite 8E - Moderne porter og stout 5,6% Brian Hansen4600 Køge
013A030 Currents of Whea 13A - Frugt-/grøntsagsøl 5,0% Steen Jensen & Thomas Strande4700 Næstved
01B014 Den Røde 1B - International lager 5,0% Jacob Stark 4600 Køge
01B035 DON HEL 2A - Moderne mørk lager 5,7% Thomas Lisakowski2300 København S
05E004 Ériu 5E - Skotsk ale 5,4% Knud Røgilds4690 Haslev
012E024 GRAVES & ACID 12E - Berliner weisse 5,1% Luke Bracken3460 Birkerød
013A032 Humleministeriet 13A - Frugt-/grøntsagsøl 4,6% Rudi Ovesen4100 Ringsted
04D026 Melody 4D - Engelsk golden ale 4,2% Thomas Bilgram2400 København NV
02F021 Morkjer 2F - Schwarzbier 5,8% Jannich Thorsen2800 Kongens Lyngby
010A028 One Malt, One Ho 10A - Belgisk blond 4,7% Simon Carlsen2200 København N
07C020 Pigstenen 7C - Belgisk wit 5,2% Knud Boberg Larsen4736 Karrebæksminde
04E17 SESSION THIS 4E - Amerikansk pale ale 5,3% Rune Walther2100 København Ø
01C16 Singh Pirate Pil 1C - Tjekkisk pilsner 5,3% Carsten Holløse4623 Lille Skensved
013D002 Smokey 13D - Andre røgøl 5,0% Kim Danø2660 Brøndby Strand
04E011 Sommerhumle 4E - Amerikansk pale ale 5,7% Martin Tue Mikkelsen2630 Taastrup
08C009 STOUT 8C - Oatmeal stout 5,5% Claus Klint4573 Højby Sj
06B005 The Jack 6B - Amerikansk IPA 5,5% Allan Glad4733 Tappernøje

Tilmeldt i kategorien 6% ABV og over

Deltager Nr.ØlnavnØlstilABVHåndbryggerFra
111B013 Blå munk 11B - Mørk stærk belgisk ale 9,4% Jacob Stark 4600 Køge
111A12 Borren Belgisk D 11A - Belgisk dubbel/bruin 6,8% Claus Klint4573 Højby Sj
16C029 Chief Big Hops 6C - Imperial IPA 7,8% Steen Jensen & Thomas Strande4700 Næstved
111B007 Hestia 11B - Mørk stærk belgisk ale 9,3% Knud Røgilds4690 Haslev
16D003 Houblon Noire 6D - Black IPA 7,6% Kim Danø2660 Brøndby Strand
112D031 Humleministeriet 12D - Flamsk brun/oud bruin 6,3% Rudi Ovesen4100 Ringsted
112A18 Into The Wild 12A - Gueuze lambic 7,4% Rune Walther2100 København Ø
15F15 Junglepatruljens 5F - Skotsk stærk ale 7,3% Carsten Holløse4623 Lille Skensved
16B019 Krageholm 6B - Amerikansk IPA 6,1% Knud Boberg Larsen4736 Karrebæksminde
111A027 M*nk's H*ly Sh*t 11A - Belgisk dubbel/bruin 6,7% Simon Carlsen2200 København N
18B023 MILT IT 8B - Sweet stout 6,2% Luke Bracken3460 Birkerød
112C033 Nok on wood 12C - Flamsk rød 6,3% Jan Schmidt4600 Køge
18E001 Stout 8E - Moderne porter og stout 7,9% Martin Tue Mikkelsen2630 Taastrup
16B022 Tvilna 6B - Amerikansk IPA 6,8% Jannich Thorsen2800 Kongens Lyngby
113E025 Uncle Ho 13E - Andre tilsætninger 9,3% Thomas Bilgram2400 København NV
15F010 Wee Heavy K 5F - Skotsk stærk ale 7,5% Keld Kyllesbech2730 Herlev
111B008 You shook me all 11B - Mørk stærk belgisk ale 9,4% Allan Glad 4733 Tappernøje